ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

ΔΑΣΚΑΛΟΙ

Η ΠΟΛΗ ΜΑΣ

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ

(Από τη Χριστίνα Καγιάννη)

Το σχολείο μου είναι το 7ο Δημ. Σχολείο Λάρισας. Βρίσκεται στη συνοικία του Αγίου Αθανασίου απέναντι από το πάρκο του Αγίου Αντωνίου. Είναι από τα πιο παλιά σχολεία της Λάρισας. Χτίστηκε το 1931 και σε αυτό φοιτούσε και ο παππούς μου και η μαμά μου, ενώ στην επέκταση του σχολείου που ονομάστηκε 30ο Δημοτικό φοιτούσε η αδερφή μου.

Από παλιές ιστορίες που μου διηγούνταν ο παππούς μου, στα χρόνια του πολέμου του 1940, στο σχολείο υπήρχαν σειρήνες που χτυπούσαν για να προειδοποιήσουν τον κόσμο για τους βομβαρδισμούς των Γερμανών. Επίσης χρησιμοποιούταν σαν καταφύγιο των κατοίκων της περιοχής.

Το σχολείο είναι μεγάλο και τριώροφο. Ανακαινίστηκε το 2006 και χρησιμοποιήθηκαν τα πιο χρήσιμα υλικά. Όταν μπαίνεις σε αυτό , βλέπεις μια μεγάλη αυλή, που έχει ένα μεγάλο γυμναστήριο, πολλές βρύσες για να πίνουμε νερό και ψηλά δέντρα με παγκάκια για να καθόμαστε. Οι αίθουσές του είναι μεγάλες και ηλιόλουστες. Επίσης στον δεύτερο όροφο υπάρχει το γραφείο του διευθυντή και το γραφείο των δασκάλων. Υπάρχει η αίθουσα τελετών όπου γίνονται όλες οι σχολικές γιορτές, ενώ στην αίθουσα χορού μαθαίνουμε παραδοσιακούς χορούς.

Στο σχολείο νιώθω όμορφα, γιατί αναπτύσσω τις γνώσεις μου και παίζω με τους φίλους μου...